سفارش تبلیغ
صبا
http://up.p30room.ir/uploads/139512886810321.jpg
امریکا هنوز طلبکار است
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 10:40 عصر
روزنامه لس‌آنجلس:

تیم ایرانی چانه‌زنی نمی‌کند اما آمریکا هنوز طلبکار است!

اشتیاق تیم مذاکره‌کننده ایران برای معامله کردن در موضوع هسته‌ای حیرت‌آور است؛ اما همچنان وجود موانع بزرگ بر سر راه مذاکرات امکان حصول توافق نهایی را در پرده شک و ابهام باقی می‌گذارد(!)
 به گزارش مشرق به نقل از کیهان، روزنامه لس‌آنجلس تایمز با انتشار این تحلیل به قلم «پل ریشتر» نوشت: سه ماه از دور جدید مذاکرات حساس و پر تنش هسته‌ای ایران می‌گذرد و ایران با اشتیاقی که برای معامله کردن از خود نشان می‌دهد، موجبات شگفتی همگان را برانگیخته است. ایران به همه تعهداتش در توافق موقت هسته‌ای عمل نموده و اعلام کرده است که بر سر پاره‌ای از موضوعات کلیدی مورد اختلاف حاضر به مصالحه است. طرف ایرانی در نشست سه‌جانبه بلندپایه حضور می‌یابد اما این بار کاملا برخلاف سنت متداول ده سال گذشته؛ چانه‌زنی نمی‌کند(!)
لس‌آنجلس تایمز افزود: گفت‌وگوهای هسته‌ای این هفته در وین از سر گرفته می‌شود و مشاجره در راه نیل به توافق نهایی به اوج رسیده است. آخرین مهلت تعیین شده برای امضای توافق نهایی 20 ژوئیه (29 تیر) تعیین شده است. اما هنوز هم یک مانع بزرگ که موضوع غنی‌سازی است و مهم‌ترین موضوع مذاکرات است، مرتفع نشدنی می‌نماید.
ریشتر نوشت: طرف مذاکره‌ با ایران خواستار محدود شدن ظرفیت غنی‌سازی ایران است. اما تهران خواستار حفظ 19 هزار سانتریفیوژ فعلی‌اش برای غنی‌سازی اورانیوم است.
«رابرت آینهورن» از مشاوران سابق «اوباما» در موضوعات هسته‌ای و از اعضای کنونی «موسسه بروکینگز» می‌گوید «تقاضای ایران برای بالا بردن سطح ظرفیتش در غنی‌سازی، به هم ریختن اوضاع (مانع‌تراشی) است و با این وضعیت، هیچ توافقی حاصل نخواهد شد».
لس‌آنجلس تایمز با ابراز تردید درباره اینکه دولت روحانی بر مواضع کلان نظام در موضوع هسته‌ای پایبند بماند، از قول سیمور نوشت: سازش ایرانی‌ها فقط محدود به یک دوره زمانی مشخص است و بعد از سپری شدن این دوره، تصمیم‌شان این است که آنان هم همانند سایر کشورها بتوانند ظرفیتی برای غنی‌سازی داشته باشند و اورانیوم را در مقیاس صنعتی غنی‌سازی کنند اما این رویکرد قابل قبول آمریکا و متحداش نیست. این مانع اصلی بر سر راه توافق نهایی است. مانع دیگر که ظاهر شده این است که ایرانی‌ها لغو دائمی همه تحریم‌ها بعد از توافق نهایی را مطرح کرده‌اند اما غرب مایل به معلق گذاردن تحریم‌ها است نه لغو قطعی آن.
در همین حال روزنامه وال‌استریت ژورنال از وجود برخی اختلافات در آستانه چهارمین دور مذاکرات وین خبر داد و نوشت: رآکتور آب سنگین اراک یکی از مسائل مورد اختلاف برشمرده شده است. سانتریفیوژها و میزان غنی‌سازی دیگر مورد اختلاف است. به گفته یک مقام اروپایی، در برخی مسائل هنوز هم شکاف‌های عمیقی مشاهده می‌شود.
از سوی دیگر سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما در جمع شماری از صهیونیست‌ها در واشنگتن گفت: ایران در زمینه مناقشه هسته‌ای باید ایالات متحده را با اقداماتی که درستی آنها قابل اثبات باشد قانع کند، در غیر این صورت توافق نهایی هسته‌ای به دست نخواهد آمد.
وی گفت: «ما تنها زمانی راضی خواهیم بود که ایران اقداماتی را انجام دهد که محک زدن درستی آن اقدامات برای ما میسر باشد.»
رایس در ادامه سخنانش در این جمع که شامل دیپلمات‌‌های اسرائیلی می‌شد گفت: «خلاصه بگویم که اگر راضی نباشیم، توافقی هم به امضا نخواهد رسید.»

مشرق نیوز



شکست راهبردی
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 9:44 عصر
سرلشکر صفوی در همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای:

شکست راهبردهای غربی، عربی، صهیونیستی در سوریه، عراق و لبنان انعکاس اندیشه‌های دفاعی رهبری است

مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی گفت: شکست راهبردهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی در تحولات فعلی منطقه به خصوص در سوریه، عراق و لبنان را باید ناشی از انعکاس اندیشه‌های دفاعی رهبر معظم انقلاب بدانیم.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران؛ سردار سرلشکر یحیی رحیم‌صفوی مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی در دومین همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای (مدظله) که به همت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دانشگاه صنعتی مالک اشتر (ع) برگزار شد، اظهار داشت: هدف اساسی و غیر قابل تغییر هر حکومتی حفظ بقای ملی، نظام سیاسی، استقلال و تمامیت ارضی و سرزمینی یک کشور، منافع و ارزش‌های حیاتی و هویت ملی آن کشور و ملت است.
 
سرلشکر صفوی افزود: آن چیزی که می‌تواند این هدف‌های اساسی را مورد خطر جدی قرار دهد، انواع تهدیدات است، هم‌اکنون طیف، نوع و هویت تهدیدات دگرگون شده و از جنگ سایبری تا جنگ نرم نیمه‌سخت یا سخت، تهدیدات زیست‌محیطی و جنگ اقتصادی را در بر می‌گیرد که آن هدف‌های اساسی را می‌تواند مورد اصابت قرار دهد.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی تصریح کرد: این تهدیدات ممکن است ارزش‌های اساسی یک نظام را تغییر دهد یا استحاله کند یا سقوط نظام سیاسی کشور‌ها را به وجود آورد و یا در امنیت‌ملی و تمامیت ارضی کشور‌ها رخنه به وجود آورد.
 
وی گفت: مباحث جدید درباره امنیت‌جهانی و امنیت‌ملی مورد توجه است، امنیت‌ملی شرایط و فضای‌ ملی و بین‌المللی است که یک ملت در چارچوب آن می‌تواند اهداف و چارچوب‌های اساسی مورد نظر خود را در سطح ملی و بین‌المللی گسترش دهد یا در مقابل انواع تهدیدات بتواند خود را حفظ کند.
 
سرلشکر صفوی اظهار داشت: صحبت بنده با عنوان اصول دیپلماسی دفاعی در اندیشه دفاعی مقام معظم رهبری در عرصه روابط بین‌الملل است و در اینجا جا دارد که از سردار دهقان که دیپلماسی دفاعی ما را در وزارت دفاع به خوبی دنبال می‌کند و به تازگی از سفر چین بازگشته، تشکر کنیم.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی افزود: اگرچه دبیرخانه وزارت دفاع در ستاد کل نیروهای مسلح است، اما وزارت دفاع چند سال است که به صورت علمی و سنجیده در دیپلماسی دفاعی کار می‌کند که جای تبریک به سردار دهقان دارد.
 
وی تصریح کرد: اولین اصلی که رهبر معظم انقلاب دارد، اصل نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری و مقابله با امپریالیسم جهانی ناظر بر قاعده نفی سبیل است.
 
سرلشکر صفوی گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه در 26 شهریور سال گذشته، این قاعده نفی سبیل را از دیدگاه قرآن و عترت بسیار خوب بیان کردند.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند؛ شاخص سیاست خارجی ایران نفی رابطه سلطه‌گری و سلطه‌پذیری و مقابله عاقلانه و هوشمندانه با نظام سلطه جهانی است که مطالب را در دیدار با مسئولین وزارت خارجه در 30 مرداد 1386 فرمودند.
 
وی تصریح کرد: نفس استثمار، نفی سلطه‌پذیری، نفی تحقیر ملت‌ها از سوی قدرت‌های جهانی، نفی وابستگی سیاسی و نفی سکولاریسم اخلاقی و نفی اباحی‌گری همه نفی‌های قطعی جمهوری اسلامی ایران است که این مطلب را نیز مقام معظم رهبری در دیدار با معلمان در 10 اردیبهشت 1376 فرمودند.

سرلشکر صفوی گفت: عصر دوم اندیشه دفاعی مقام معظم رهبری دفاع از کیان اسلام و مسلمانان با تاکید بر وحدت جهان اسلام است و می‌فرمایند که جمهوری اسلامی دست برادری به سوی همه ملت‌ها و دولت‌های مسلمان دراز می‌کند و جمهوری اسلامی ایران از بن دندان معتقد به اتحاد اسلامی است که این به معنای همدلی ملت‌ها و همکاری دولت‌ها است و به حمدالله ملت‌ها با هم همدلند و اختلافات طایفه‌ای و قومی نمی‌تواند وحدت آن‌ها را بهم بزند، مگر به وسوسه‌های دشمن، اما متاسفانه دولت‌ها را دست دشمنان به این طرف و آن طرف می‌برند که این مطالب را در 10 مرداد 1387 فرمودند.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی افزود: اصل سوم تعامل بر‌تر‌ساز مبتنی بر احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر است که مقام معظم رهبری می‌فرمایند؛ ما با همه کشورهای منطقه و غرب آسیا روابط دوستانه داریم و روابط ما با اروپایی‌ها نیز رابطه سالم و خوبی است و بهتر هم خواهد شد روابط با دنیای عرب نیز بهتر می‌شود و در این رابطه مهم‌ترین مسئله فلسطین است و ما آنچه را که آن‌ها در دلشان است، بر زبان می‌آوریم.
 
وی اظهار داشت: اصل چهارم اصل حمایت از مظلومین جهان است که می‌فرمایند؛ مقاومت و صبر مردم فلسطین و حمایت و کمک همه‌جانبه به آن‌ها از سراسر کشورهای اسلامی طلسم شیطانی غاصبان فلسطین را می‌تواند بشکند.
 
سرلشکر صفوی تصریح کرد: اصل پنجم استمرار نه شرقی نه غربی است، مقام معظم هبری در این رابطه می‌فرمایند؛ اولین انقلابی که با مردم شروع کرد و با مردم ادامه داد، حرف خود را عوض نکرد، راه خود را تغییر نداد و اهداف خود را کم و زیاد نکرد انقلاب اسلامی ایران بود که برای مردم عدالت، استقلال و آزادی آغاز شد و این راه را ادامه خواهیم داد.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار نمایشگاه هوافضای سپاه نیز دیروز فرمودند که هدف تهدیدات دشمن استقلال و اسلامیت ما است، لذا سخنان حضرت آقا اندیشه‌های دفاعی ایشان را نشان می‌دهد.
 
وی گفت: اصل ششم خودباوری ملی و خوداتکایی و دفاع هوشمندانه در مقابل تهدیدات جدید اعم از جنگ سایبری، جنگ نرم تا تهدیدات زیست محیطی است که رهبر معظم انقلاب در این رابطه می‌فرمایند؛ علم را برای قدرت، معنویت، پیشرفت و فضایل انسانی و دفاع حقیقی از حقوق انسان بکار می‌گیریم تا این ملت بتواند برخلاف سنت رایج جهان در شرایط قدرتمندی پرچم عدالت را بدست بگیرد و به کسی زور نگوییم و از مظلوم دفاع کنیم و جلوی ظالم را بگیریم و در مقابل او بایستیم.
 
سرلشکر صفوی با اشاره به برداشت‌های خود از اندیشه‌های دفاعی رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای در طول 35 سال گذشته، گفت: از دوران جنگ کردستان 8 سال دفاع مقدس و در طول این 35 سال از نزدیک با افکار ایشان اشنا شدیم و خدا را شکر می‌کنیم که بعد از حضرت امام خمینی (ره) خداوند نعمت بزرگ ولایت‌فقیه و رهبری انقلاب اسلامی را به دست سلاله پاک حضرت زهرا (س) و امیرالمومنین علی (ع) سپرد.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی افزود: ملت ما و بنده به عنوان سرباز باید این نعمت رهبری حکیم، قدرتمند، نواندیش، نظریه‌پرداز، خردمند، زمان‌شناس، ژرف‌نگر، مجتهد جامع الشرایط و انقلابی را پاس بداریم.
 
وی افزود: اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای مبتنی بر قرآن، عترت و تجارب تاریخی صدر اسلام، تاریخ منطقه و تاریخ ایران است که همراه با عشق به جهاد و شهادت و آگاهی‌بخشی و الهام‌بخشی به ملت‌های جهان اسلام می‌باشد.
 
سرلشکر صفوی اظهار داشت: تاکید مقام معظم رهبری بر قدرت درون‌سازی، وحدت‌ملی، مشارکت عمومی، آینده‌نگری و برآورد تهدیدات پیش رو است که آن را در تدابیر حضرت آقا می‌بینیم.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی تصریح کرد: تلفیق قدرت نرم و قدرت سخت و پشتوانه‌سازی قدرت دفاعی با فعال‌سازی مولفه‌های قدرت‌ملی از تدابیر مقام معظم رهبری است.
 
وی تصریح کرد: اندیشه‌های دفاعی مقام معظم رهبری مبنای تدوین دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران است و می‌تواند راهنمایی برای ملل مسلمان برای رسیدن به استقلال و آزادی و نجات از استبداد داخلی و استعمار خارجی باشد.
 
سرلشکر صفوی گفت: از ثمرات اندیشه‌های مقام معظم رهبری عمق‌بخشی دفاع از انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران به فرا‌تر از مرزهای جغرافیایی ایران و ارتقای قدرت بازدارندگی در مقابل تهدیدات احتمالی صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها است.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی افزود: شکست راهبرد‌ها و سیاست‌های غربی، عربی و رژیم صهیونیستی در تغییر و تحولات فعلی منطقه غرب آسیا به طور خاص در سوریه، عراق و لبنان را باید ناشی از انعکاس اندیشه‌های دفاعی رهبر معظم انقلاب بدانیم.
 
وی اظهار داشت: تدابیر دفاعی مقام معظم رهبری مهم‌ترین رکن اقتدار بخشی و ظرفیتی است برای تامین امنیت ملی و منافع ملی ایران، لذا تدابیر حکیمانه و آینده‌نگری معظم‌له در مقیاس بین‌المللی می‌تواند به عنوان تدابیر دفاعی برای دفاع از بلاد و امت‌های اسلامی مطرح شود.
 
سرلشکر صفوی تصریح کرد: قدرت و توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران ضامن ثبات، صلح و امنیت خلیج فارس و موثر در استقرار صلح و امنیت جهانی است.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی گفت: جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری به دنبال صلح مبتنی بر عدالت در جهان هستند و آن آقایی که ما منتظرش هستیم، حضرت مهدی (عج) برای صلح جهانی می‌آیند تا صلح و عدالت را پیاده کنند.
 
وی اظهار داشت: ایران اسلامی قدرتمند و توان دفاعی آن در جهت وحدت اسلام در دفاع از بلاد اسلامی، متکی بر عزم و اراده ملت ایران، موقعیت ژئوپلتیک بر‌تر ایران و قابلیت‌ها و تجارب 8 سال دفاع مقدس ملت بزرگ ایران است.
 
سرلشکر صفوی تصریح کرد: ملت بزرگ ایران هزینه‌های بالایی در این رابطه داده، پیش از 200 هزار شهید، 300 هزار جانباز، 40 هزار آزاده و میلیارد‌ها خسارت مادی، اما این‌ها را انشاءالله به فضل الهی تبدیل به سرمایه‌ای برای دفاع از ایران اسلامی و امت اسلام قرار می‌دهیم.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی گفت: در ابتدای جنگ دو خط سیاسی در شورای عالی دفاع وجود داشت، خط اول می‌گفت برای بیرون کردن بعثی‌ها باید به سراغ آمریکایی‌ها برویم تا آن‌ها را بیرون کنند که رئیس‌جمهور و فرمانده کل قوای وقت (بنی صدر) در راس این خط بود.
 
وی افزود: خط دیگری که می‌گفت باید به پشتوانه ملت، دشمن بعثی را بیرون کنیم به رهبری مقام معظم رهبری به عنوان نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع بود.
 
سرلشکر صفوی اظهار داشت: امیدوارم اسناد عالی شورای دفاع زمان جنگ منتشر شود تا اندیشه دفاعی رهبر معظم انقلاب را از آن اسناد بیشتر بفهمیم، البته برخی‌اش طبقه بندی دارد و من خوانده‌ام.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی تصریح کرد: عراقی‌ها در سال 1990 به کویت حمله کردند و آمریکایی‌ها و متحدین آن در سال 1991 صدام را از کویت بیرون کردند، لذا باید بدانیم چگونه تدابیر دفاعی رهبر معظم انقلاب که هم اشغال کویت توسط عراق و هم حمله آمریکایی‌ها را محکوم کردند، وجود داشت و باید مواضع حکیمانه حضرت آقا در جنگ دوم خلیج فارس در سالهای 1990 _91 را مرور کنیم که بسیار خردمندانه است.

وی گفت: دو جنگ بزرگ و اشغال افغانستان در سال 2001 و اشغال عراق در سال 2003 پیرامون ما رخ داد و باید بدانیم تدابیر دفاعی مقام معظم رهبری چگونه باعث شد کشور ما امن بماند.
 
سرلشکر صفوی افزود: آمریکا خیزی که برداشته بود و بوش پسر در کتاب خود نوشت که ما بعد از حمله به افغانستان و عراق می‌خواستیم به ایران حمله کنیم، اما یک دنیا حکمت، تدبیر و سیاست رهبر معظم انقلاب باعث شکست این سیاست آمریکایی‌ها شد.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی اظهار داشت: آمریکایی‌ها با شکست سیاسی و اقتصادی و از دست دادن وجهه بین‌المللی خود در عراق و افغانستان روبرو شدند و یک نمونه آن در صحبت‌های اوباما با نتانیاهو روشن است.
 
وی افزود: قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به ملاقات اوباما رفت و راجع به ایران با او صحبت کرد، اوباما دست نتانیاهو را گرفت و او را به یکی از بیمارستان‌های واشنگتن برد که نظامیان آمریکایی از جنگ افغانستان و عراق بازگشته بودند و از دست و پا و کمر فلج شده بودند و به او گفت؛ نتیجه این جنگ‌ها هزاران معلول و چندین میلیون کشته بود و ما دیگر در هیچ جنگی مانند عراق و افغانستان شرکت نخواهیم کرد.
 
سرلشکر صفوی اظهار داشت: این موضوع بسیار پیچیده بود زیرا آمریکا از جنگ علیه عراق و افغانستان به عنوان عملیات پیش‌دستانه نام می‌برد، اما تدابیر حکیمانه و دفاعی مقام معظم رهبری برای هر دو کشور مسلمان عراق و افغانستان و اینکه آمریکایی‌ها به سمت ایران نیایند، بسیار مهم و تاثیرگذار بود.
 
مشاور عالی و دستیار ارشد فرمانده معظم کل قوا در امور نظامی در پایان خاطرنشان کرد: از خداوند می‌خواهیم که این رهبر حکیم، رئوف، آگاه و خردمند را برای ما و ملت‌های اسلامی در پناه قرآن کریم و عنایات حضرت امیرالمومنین (ع) حفظ بفرماید. 
  منبع: باشگاه خبرنگاران



تحریم
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 12:28 صبح
دیدار مرکل و اوباما در کاخ سفید/ تحریم روسیه، محور مذاکرات

دیدار مرکل و اوباما در کاخ سفید/ تحریم روسیه، محور مذاکرات

در حالی‌که تنش‌ها میان غرب و روسیه بر سر اوکراین به طور کم‌سابقه‌ای طی دهه‌های گذشته بالا گرفته، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به آمریکا سفر کرده است تا با رئیس‌جمهوری آن کشور رو در رو در مورد آن به گفت‌وگو بنشیند.
به گزارش فرهنگ نیوز ، مرکل که رهبر پرجمعیت‌ترین کشور و بزرگ‌ترین  صنعت اتحادیه اروپا و نیز چهارمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است، قرار است امروز جمعه با باراک اوباما در کاخ سفید گفت‌وگو کند. 
 
بنا بر گزارش‌ها انتظار می‌رود دو طرف در مورد دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه مسکو، به دلیل آنچه غرب نقش آن در بحران اوکراین می‌داند، مذاکره کنند. 
 
خبرگزاری آلمان به گفته یک سخنگوی کاخ سفید آمریکا اشاره کرده است که مرکل و اوباما «هماهنگی‌های نزدیک خود را در مورد تحریم‌هایی که بها را برای روسیه به خاطر تجاوز ادامه‌دار آن به تمامیت ارضی اوکراین و کوتاهی آن در اجرای توافق ژنو، بالا می‌برد، صحبت می‌کنند». 
 
اشاره به توافقی است که در 17 آوریل میان اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا برای کاهش تنش‌ها در اوکراین شکل گرفت و بخشی از آن خواستار خلع سلاح شبه‌نظامیان و خروج جدایی‌طلبان از ساختمان‌هایی که در مناطق شرقی اوکراین اشغال کرده‌اند، بود. آنچه رخ نداد و عملا فعالیت جدایی‌طلبان هوادار روسیه نیز افزایش پیدا کرد. غرب می‌گوید روسیه در جلوگیری از این فعالیت‌ها کوتاهی کرده است. 
 
جی کارنی، یکی دیگر از سخنگویان کاخ سفید، نیز به خبرنگاران گفته است هیچ شکی وجود ندارد که محور گفت‌وگوها، موضوع اوکراین خواهد بود. 
 
رسانه‌های آمریکایی نیز از محوریت گفت‌وگوها بر سر روسیه میان اوباما و مرکل سخن گفته‌اند.  
 
بحران اوکراین، بدترین تنش میان غرب و روسیه از زمان پایان جنگ سرد ارزیابی شده است. 
 
آنگلا مرکل نخستین رهبر اروپایی است، که از وقتی تنش‌ها در آن کشور بالا گرفته، از واشینگتن دیدار می‌کند. 
 
صدراعظم آلمان پیش از سفر خود به آمریکا به خبرنگاران گفته بود از طریق کانال‌های گوناگون با مقام‌های روسی در ارتباط است، اما افزود که «همزمان آمادگی برای اعمال تحریم‌ها وجود دارد». 
 
آلمان نزدیک به یک سوم گاز طبیعی که نیاز دارد را از روسیه وارد می‌کند و هزاران شرکت آن کشور در روسیه مشغول به کار هستند. 
 
صدراعظم پیشین آلمان، گرهارد شرودر، رئیس هیئت مدیره یکی از شرکت‌هایی است که به گازپروم روسیه وابسته است. 
 
نشریه آمریکایی و مشهور «کریسچین ساینز مونیتور» در مقاله‌ای پیرامون سفر مرکل به آمریکا، سیاست‌های آلمان را نه تنها دارای ظرفیت حفظ توازن  میان قدرت‌هایی چون ایالات متحده و روسیه دانسته که از آن کشور به عنوان «قدرتی در حال طلوع» یاد کرده است. 
 
بنا بر گزارش‌ها، موضوع شنودهای ارتباطی در آمریکا یا روابط تجاری نیز از دیگر مسائلی‌اند که میان رهبران دو کشور مطرح می‌شوند. 
منبع: باشگاه خبرنگاران


کلمات کلیدی : امریکا آنسوی مرز
زنان ارتشی
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 2:36 عصر
قربانی آمریکایی نقض حقوق‌بشر در گفتگو با مشرق:

زنان ارتشی دوبرابر دیگر زنان آمریکایی در معرض تجاوز جنسی هستند/ امیدی به اجرای عدالت نداریم

چند صد نفر شاکی پرونده تجاوز در ارتش آمریکا هستند. این موضوع از آن جهت در بحث حقوق بشر اهمیت دارد که وقتی افراد چه زن و چه مرد به ارتش می‌پیوندند، انتظار ندارند با این‌گونه اتفاقات روبرو شوند.
گروه بین‌الملل مشرق-"جسیکا کنیون" سال 2005 میلادی به ارتش آمریکا پیوست و طی حضورش در ارتش، توسط دو مرد مورد حمله و تجاوز جنسی قرار گرفت. وی می‌گوید علاوه بر این دو نفر، مسئول آموزش نظامی وی هم دست به آزار جنسی او زده است. وقتی برای اولین بار به مسئول هماهنگی تجاوز جنسی گزارش داد که توسط یک سرباز آمریکایی مورد تجاوز قرار گرفته، پاسخی که شنید این بود که بهتر است این شکایت‌ها را نادیده بگیرد چون ممکن است "علیه خود او" مورد استفاده قرار بگیرند!
 
 
مصاحبه 

 
کنیون در پی آخرین مورد تجاوز جنسی به وی، باردار شد و بر همین اساس به دست داشتن در رابطه جنسی حین اعزام، متهم و از ارتش اخراج شد. وی از یک سال پیش تا کنون با تأسیس وبسایت‌های اینترنتی و اقدام به فعالیت‌های گوناگون دیگر به همکاری با افرادی پرداخته است که تجربه‌های تلخی مشابه تجربیات خود وی داشته‌اند.

 

مشرق در مصاحبه با کنیون به بررسی ابعاد تجاوز جنسی و نقض حقوق بشر در ارتش آمریکا پرداخته است.

 

خانم کنیون لطفاً توضیح دهید که چگونه و چرا وارد ارتش شدید و پس از پیوستن به ارتش چه اتفاقاتی برای‌تان رخ داد؟

 

پیوستن به ارتش در واقع یک سنت خانوادگی در خانواده ما بود. هم پدر و هم برادر من هم عضو ارتش بودند. اما به نظر من ما سربازان آمریکایی داریم از قانون اساسیی دفاع می‌کنیم که در مورد خود ما اجرا نمی‌شود. من پس از آن‌که در سال 2005 میلادی وارد ارتش شدم، این جمله را زیاد شنیدم، اما هیچ وقت درک نکرده بودم که چقدر درست است.

 

زمانی که به کره اعزام شده بودم، توسط یکی دیگر از سربازان ارتش مورد تجاوز قرار گرفتم و باردار شدم. در همان زمان فرماندهم مرا فراخواند و به رابطه جنسی متهمم کرد دکتری که در مرکز درمانی پایگاه حضور داشت باردار بودن من را فهمیده بود و (به جای آن‌که به من بگوید) به فرماندهم خبر داده بود. من مورد تجاوز را گزارش ندادم چون می‌خواستم همچنان در ارتش بمانم و به مافوق‌هایم اعتماد نداشتم. فضای ارتش به گونه‌ای است که زنان در آن دائماً هدف انواع سوء استفاده و بدرفتاری هستند. در نهایت هم محکوم نشدم، اما نه به این دلیل که مورد تجاوز قرار گرفته بودم، بلکه در زمان رابطه جنسی، مطلقه بودم.

 

آیا چنین برخوردی با زنان در ارتش آمریکا زیاد اتفاق می‌افتد؟ کسی به شما هشدار نداد که ورود به ارتش چنین خطراتی هم دارد؟

 

این مسائل درباره زنان در ارتش آمریکا همیشه وجود داشته است و طرز تفکر غالب در ارتش شاید هفتاد سال و حتی بیش‌تر است که تغییر نکرده است. سکس‌گرایی و بی‌مسئولیتی در ارتش فضایی ایجاد کرده که زنان در آن پایین‌تر از مردان تلقی می‌شوند. زنی که وارد ارتش می‌شود احتمال تجاوز و حمله جنسی به وی بیش از دو برابر می‌شود.

 

زنانی که به کشورهای دیگر یا حتی مناطق دوردست آمریکا نظیر آلاسکا اعزام می‌شوند علاوه بر دشواری‌های محیط و زندگی به عنوان سرباز، از نبود تأسیسات ایمن پزشکی و درمانی هم رنج مضاعفی می‌برند. ارتش آمریکا عملاً از زنانی که به این ارتش می‌پیوندند می‌خواهد سلامتی و حقوق خود را در همه حال کاملاً نادیده بگیرند.

 

اخباری منتشر شده درباره این‌که قربانیان تجاوز جنسی در ارتش آمریکا به "کمیسیون حقوق بشر" آمریکا شکایت کرده‌اند. آیا شما هم در این امر مشارکت دارید؟ و چرا؟

 

بله. من هم یکی از شاکیان این پرونده هستم. حدود 100 نفر در این پرونده شاکی هستند که برخی نام خود را فاش نکرده‌اند چون هنوز در ارتش خدمت می‌کنند. بنابراین چند صد نفر در این پرونده حضور دارند. در پرونده ماه ژانویه اعضای ارتش ادعا کردند که دولت آمریکا در مورد سربازان ارتش خود به وظایفش تحت عنوان قانون بین‌المللی حقوق بشر عمل نکرده است. به عقیده من این موضوع از آن جهت در بحث حقوق بشر اهمیت دارد که وقتی افراد چه زن و چه مرد به ارتش می‌پیوندند، انتظار ندارند که با این‌گونه اتفاقات روبه‌رو شوند. این در واقع یک سیاست است نه صرفاً یک موضوع جنسی.

مصاحبه

 

"کوری کالابرس" حقوق‌دان کلینیک بین‌المللی حقوق بشر دانشگاه حقوق "کورنل" که روی این پرونده کار می‌کند می‌گوید: "قوانین بین‌المللی می‌گویند تجاوز جنسی نوعی از شکنجه است، به ویژه اگر توسط اعضای دولت باشد، و این دقیقاً همان چیزی است که موضوع پرونده ماست. در این‌جا هم برخی اعضای ارتش به اعضای دیگر ارتش تجاوز کرده‌اند و دولت هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است."

 

یکی دیگر از موضوعاتی که هست این است که هیچ‌کدام از ما که در این پرونده شاکی هستیم، امیدی نداریم که عدالت در موردمان اجرا شود. خود این تجربه یک موضوع است، اما عدم وجود نظام قضایی صالح برای پیگیری شکایت‌ها در این‌باره موضوع دیگری است. اگر نظام قضایی عادل در آمریکا وجود داشت شاید این موضوع کم‌تر به یک مبحث حقوق بشری تبدیل می‌شد.

 

ارتش آمریکا ادعا می‌کند هدفش از اعزام نیرو به تمام نقاط دنیا، آوردن صلح و عدالت به همه جای دنیاست. به نظر شما ارتشی که حتی مسائل داخلی خود را هم نمی‌تواند عادلانه حل و فصل کند می‌تواند عدالت را در دنیا برقرار کند؟

 

به نکته بسیار عالی اشاره کردید. من ترجیح می‌دهم به عنوان یک سرباز نقشم حفظ صلح باشد نه شلیک به مردم و نابود کردن همه چیز. ارتش آمریکا مدعی برقراری صلح است، اما بعید می‌دانم هیچ‌کس چنین انتظاری از ارتش آمریکا داشته باشد. همان‌طور که شما هم گفتید کسی که در کشور خودش نمی‌تواند نظام قضایی عادلانه برپا کند، هیچ وقت نمی‌تواند به الگوی برقراری صلح و عدالت در دنیا تبدیل شود.

 

مشکل در نظام قضایی آمریکا تنها به تجاوز جنسی در ارتش هم محدود نمی‌شود، هرگونه جرم دیگری، حتی قتل. نظام قضایی آمریکا در همه این موارد تحت تأثیر عوامل خارجی قرار دارد. و درست است، وقتی شما عدالت را در مورد خودتان نمی‌توانید اجرا کنید، چگونه ممکن است به الگویی برای دیگران تبدیل شوید؟

 

آیا شما خودتان تصمیم گرفتید از ارتش خارج شوید یا شما را مجبور کردند؟

 

وضعیت دیگر به گونه‌ای نبود که بتوانم در ارتش باقی بمانم. می‌خواستم بمانم، اما روحیه‌ام آن‌قدر خراب شده بود که فکر کردم ماندنم خطرناک است. وقتی از ماجرای بارداری خود مطلع شدم، موضوع تازه‌ای پیش آمد. فهمیدم که بیمه درمانی ارتش در صورت مورد تجاوز قرار گرفتن هزینه‌های سقط جنین را شامل نمی‌شود. خارج از پایگاه خودمان هم مکان امنی برای سقط جنین سراغ نداشتم. بنابراین هیچ راه دیگری نداشتم. به علت صدمات وارده از تجاوز و حملات جنسی از ارتش اخراج شدم. تصمیم گرفتم به خانه برگردم، آن‌چه لازم بود انجام دهم تا حالم بهتر شود و بعد از آن شاید دوباره به ارتش برگردم. به خانه برگشتم و در نهایت بچه‌ام مرده به دنیا آمد. در حال حاضر هم فعالیت‌های جدیدم آن‌قدر وقتم را می‌گیرد که دیگر نمی‌توانم به ارتش ملحق شوم.

 

امیدی به اجرای عدالت نداریم

در حال حاضر به چه نوع فعالیت‌هایی مشغول هستید؟

 

اخیراً مشغول کارهای بسیار گسترده‌ای بوده‌ام، اغلب اطلاع‌رسانی به افرادی که تجربه‌های مشابه داشته‌اند و انجام مصاحبه‌هایی مثل همین مصاحبه و کارهای گوناگون دیگر. من حتی در به در به خانه‌های مسئولان رفته‌ام و با آن‌ها قرار ملاقات گذاشته‌ام. اخیراً در یکی از جلسات شنود کنگره از من دعوت شد تا صحبت کنم و در این‌باره انتقادات، نظرات و توصیه‌های خودم را عنوان کنم.

 

زنان ارتش باید همان حقوقی را در مورد سلامتی داشته باشند که زنان عادی در جامعه از آن‌ها برخوردار هستند. این چیزی نیست که مربوط به دیدگاه یک شخص خاص درباره اخلاق کاری باشد، بلکه مربوط به بحث مراقبت از سربازان و رفاه آن‌هاست. کنگره باید از زنان ارتشی که شجاعانه به کشورشان خدمت می‌کنند حمایت کند. مقامات منتخب ما نباید مانع دسترسی سربازان زن به خدمات درمانی شوند که زنان عادی از آن‌ها برخوردارند.

 

اعضای کنگره و سنا تا چه اندازه از آن‌چه در ارتش اتفاق می‌افتد با خبر هستند؟

 

به عقیده من کاملاً از موضوع با خبر هستند. مشاوران نظامی آن‌ها، که تقریباً همه اعضای کنگره و سنا دارند، خود در دهه‌های 60 و 70 عضو ارتش بوده‌اند و از همه چیز خبر دارند، اما در حال حاضر نمی‌خواهند هیچ چیز در ارتش عوض شود. همیشه این‌گونه است که وضعیت هرگونه که هست از گذشته همین‌طور بوده و شما هم مایل هستید در آینده هم همین‌گونه باقی بماند. بنابراین همه آن‌ها کاملاً آگاه هستند، اما به نظرم برخی از آن‌ها ساده‌لوحانه تصور می‌کنند که اعضای ارتش خودشان تشخیص می‌دهند و کاری را انجام می‌دهند که درست است.

 

شما عضو ارتش آمریکا بوده‌اید و شهروند این کشور هستید. وقتی ارتش آمریکا به حقوق شما تجاوز می‌کند، می‌توانید به اعضای کنگره یا مسؤولان دیگر مراجعه کنید و اعتراض خود را به گوش آن‌ها برسانید. اما مردم کشورهایی مثل ایران و پاکستان و کشورهای دیگر که دولت آمریکا به حقوقشان تجاوز می‌کند، چگونه می‌توانند صدای خود را به گوش مقامات آمریکا برسانند و به آن‌ها اعتراض کنند؟

 

راستش را بخواهید پاسخ این سؤال را نمی‌دانم. واقعیت این است که من هم در ابتدا نتوانستم به این مقامات دسترسی داشته باشم، نتوانستم به آن‌ها اعتراض کنم. بنابراین شروع کردم به پیدا کردن دوستان و پیروانی که من را در این راه کمک کنند. ابتدا سایت‌های کوچکی را در اینترنت به راه انداختم و کاری را کردم شبیه آن‌چه شما انجام می‌دهید: صدای مردم را در این وبسایت‌ها منتشر کردم.

 

از اینکه وقت خود را در اختیار پایگاه خبری تحلیلی مشرق قرار دادید سپاسگزاریم.

 

 

من هم از اطلاع‌رسانی شما متشکرم.

مشرق نیوز



حقوق بشر در امریکا
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 3:32 عصر

درخواست سرخپوستان از کشورهای جهان برای رسیدگی به حقوق بشر در آمریکا

قبیله ای از سرخپوستان آمریکایی پس از اینکه سیستم قضایی آمریکا از پیگیری دادخواست آنها سرباز زد از یک دادگاه خارجی برای پیگیری حقوق خود در آمریکا خواستند تا به پرونده آنها رسیدگی کند.

گروه بین الملل مشرق- قبیله ای از سرخپوستان آمریکایی پس از اینکه سیستم قضایی آمریکا از پیگیری دادخواست آنها سرباز زد از یک دادگاه خارجی برای پیگیری حقوق خود در آمریکا خواستند تا به پرونده آنها رسیدگی کند.

سرخپوستان قبیله "اونون گادا" – که از قدیمی ترین اقوام ساکن در آمریکا به شمار می روند- در صدد هستند تا به اتهام نقض حقوق بشر دادخواستی علیه دولت آمریکا در سازمان کشورهای آمریکایی تنظیم کنند. در واقع آنها از کمیسیون آمریکایی حقوق بشر می خواهند بی توجهی دولت آمریکا نسبت به بازگرداندن 2.5 هکتار از زمین های آنها درشمال نیویورک را نقض مسلم توافقنامه های بین المللی حقوق بشر اعلام کند.  

درخواست سرخپوستان آمریکایی برای رسیدگی مجامع جهانی به حقوق بشر در آمریکا

به گفته آنها حدود 4000 کیلومتر مربع از زمین های متعلق به آنها واقع در شمال نیویورک – از پنسیلوانیا تا کانادا- به صورت غیر قانونی بر طبق یک مجموعه توافقنامه های ساختگی تصاحب شده است. در این منطقه که شهرهایی چون سیراکوس در آن قرار دارد، بیش از 875 هزار نفر زندگی می کنند.  

این در حالی است که دیوان عالی آمریکا در اکتبر سال گذشته با توقف رسیدگی به این دادخواست عملا مانع از طرح دعوی آنها مبنی بر بازگرداندن زمین هایشان شد.

جو هیث، وکیل مدافع این گروه در این رابطه می گوید:" مشکل این جاست که ما نمی توانیم فرماندار منطقه و دولت آمریکا را پای میز مذاکره نشانده و آنها را متقاعد کنیم تا نسبت به مفاد توفقنامه های صورت گرفته متعهد باشند". 

درخواست سرخپوستان آمریکایی برای رسیدگی مجامع جهانی به حقوق بشر در آمریکا

این گروه در واشنگتن قصد دارند تا سندی ارائه دهند که براساس آن جورج واشنگتن، نخستین رئیس جمهور آمریکا در یکی از توافقنامه ها حق مالکیت "اونون گادایی ها" نسبت به زمین هایشان را تصریح کرده بود و به آنها این اجازه را داده بود که به صورت رایگان از این زمین ها استفاده کنند. 

 

 

 

 

این گروه می گویند آنها به دنبال دریافت خسارت های مالی، اجاره بها یا بیرون راندن ساکنان این مناطق نیستند. آنها صرفا می خواهند دستوری صادر شود مبنی بر اینکه مالکیت این زمین های متعلق به بومیان اونون گادا است به صورتی که تصاحب آنها به هر شکل نقض توافقات فدرال به شمار رود. به گفته رهبران این گروه درصدد هستند تا از این طریق بتوانند اقدام به پاکسازی مناطق آلوده ای چون دریاچه اونون گادا نمایند. 

این دادخواست بطور مشترک از سوی اعضای قبیله اونو گادا و کنفدراسیون هادنوسانی که متشکل از قبیله های اونون گادا، موهاک، اوندا، کایوگا و سنکا می باشد، تنظیم شده بود. 

هیث معتقد است ممکن است سال ها طول بکشد تا این کمیسیون صدای مردم را بشنود. حتی بعد از آن نیز هیچ چیز نمی تواند دولت را وادار کند که به توصیه های بین المللی توجه نشان دهد. از این رو امید است فشار اذهان عمومی توجه مقامات ایالتی و فدرال را به این موضوع جلب کند. هیث در ادامه می گوید:" طبعا آنها به راحتی می توانند این مسئله را نادیده بگیرند و ما مدت ها است که این موضوع را می دانیم".

درخواست سرخپوستان آمریکایی برای رسیدگی مجامع جهانی به حقوق بشر در آمریکا

به گفته هیث، حتی اگر شرایط تغییر نکند آنها از موضع خود کوتاه نخواهند آمد بطوریکه او اضافه می کند:" ما همچنان ایستاده ایم و مطالبات خود را بیان می کنیم. آنها هم می دانند ما عقب نشینی نمی کنیم". فریدا ژاک، یکی از بزرگان این قبیله نیز در این رابطه می گوید:" حتی اگر این جریان در تاریخ ثبت نشود ما تلاش خود را ادامه می دهیم و اجازه نخواهیم داد مردم از پا بنشینند".   منبع: مشرق نیوز



کاریکاتور
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 3:14 عصر

  ارزش بندر بن سلطان

 

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی طی حکمی بندر بن سلطان را «بنا به درخواست خود او» از ریاست سازمان اطلاعات عربستان برکنار و یوسف ادریسی را به جای او منصوب کرد. این برکناری اندکی پس از آن صورت می گیرد که ملک عبدالله در یک حکم دیگر مقرن بن عبد العزیز را به عنوان جانشین ولیعهد کنونی عربستان معرفی کرد.

 فرهنگ نیوز



آیا راکتور اراک هم مهم نیست؟
نوشته شده توسط reza khangoli zivlaei در ساعت 12:24 عصر

غنی‌سازی 20 درصد مهم نبود راکتور اراک هم مهم نیست!  


در پی توافق ایران با غرب برای تغییر طراحی راکتور آب سنگین اراک، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی گفت این راکتور مشکل اصلی نیست و تغییر طراحی آن بی‌اهمیت است.
پیش از این علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفته بود: «قرار شده با باز طراحی راکتور آب سنگین اراک، سوخت آن را از طبیعی به سوخت غنی شده تبدیل کنیم و راکتور را به یکی از مدرن‌ترین راکتورهای تحقیقاتی جهان مبدل کنیم. درخصوص تولید رادیوایزوتوپ‌ها هم سریع‌تر آنها را تولید خواهیم کرد. جزئیات به اطلاع 5+1 رسیده و آنها نیز موافق هستند چون نگرانی آنها در خصوص پلوتونیوم بود و ما این مشکل را به این شیوه حل کردیم و از این پیشنهاد ایران استقبال کردند».
به گزارش رادیو فردا اما یووال اشتاینیتز وزیر اطلاعات و راهبردی اسرائیل در واکنش به این سخنان صالحی گفت اصلی‌ترین مشکل، ادامه توان ایران در غنی‌سازی اورانیوم است و از این‌رو، تعداد سانتریفیوژهایی که ایران با آن غنی‌سازی را انجام می‌دهد، اهمیت دارد».
اشتاینیتز که پیگیری پرونده ایران در دولت اسرائیل را در دست دارد، در گفت‌وگو با شبکه دوم تلویزیون اسرائیل گفت ایران با مطرح کردن این ادعاهای جدید، می‌خواهد توجهات را از مسئله اصلی، که غنی‌سازی اورانیوم است، منحرف کند ایران اگر بخواهد بمب اتم تولید کند، آن را از اورانیوم غنی شده تولید می‌کند نه از تولیدات نیروگاه اراک.
اشتاینیتز در حالی تغییر کارکرد نیروگاه آب سنگین اراک را «بی‌اهمیت» دانست که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر دولت اسرائیل بارها در ماه‌های گذشته بر لزوم برچیدن این نیروگاه، به عنوان یکی از شرط‌های مهم برای «رفع خطر» از برنامه اتمی ایران تاکید کرده بود.
نتانیاهو گفته بود: وجود سایت هسته‌ای اراک راه میان‌بر برای دستیابی به تولید بمب‌اتمی، از طریق تولید پلوتونیوم است.
پیش از دست‌یابی ایران و قدرت‌های جهانی به توافق هسته‌ای موقت، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه با حمایت از درخواست اسرائیل، بر لزوم برچیدن سایت هسته‌ای اراک تاکید می‌کرد. اصرارهای او امضای توافق را مدتی با تاخیر روبرو کرده بود.
مقامات صهیونیستی و برخی سیاستمداران پیش از این، خواستار توقف تولید اورانیوم 20 درصد در تأسیسات فردو شده بودند اما وقتی طرف مذاکره‌کننده ایرانی توقف  تولید اورانیوم 20 درصد و اکسید یا رقیق کردن تمام ذخایر 20 درصد را پذیرفت، همین محافل مدعی شدند این موضوع اهمیتی ندارد و آنچه مهم است 19هزار سانتریفیوژ ایران است که در نطنز می‌چرخد! اکنون همین رفتار شیادانه بر سر راکتور آب سنگین اراک تکرار می‌شود.    
منبع: کیهان





 
 

شارژ ایرانسل

فال حافظ